pojazd uszkodzonegy w wypadku komunikacyjnym, uszkodzony błotnik drzwi, zawieszenie pojazdu

Wypadek, kolizja jak postępować ?

Każdego dnia na drogach dochodzi do  wielu kolizji i wypadków drogowych. Niewątpliwie każde takie zdarzenie wiąże się z ogromnym stresem, który warto jak najszybciej zminimalizować

Według danych KGP w roku 2016 na terenie kraju zgłoszonych zostało ponad 433tys zdarzeń komunikacyjnych. Niezmiernie ważna jest świadomość jak postępować, kiedy widzimy zdarzenie lub w nim bezpośrednio uczestniczymy. Postaramy się w tym artykule przybliżyć Państwu najważniejsze zasady postępowania bezpośrednio po zaistnieniu zdarzenia.

Zanim dojdzie do wypadku warto mieć świadomość jak potrzebna może być nam lub innym uczestnikom apteczka samochodowa wraz z gaśnicą. Jeżeli jesteś świadkiem zdarzenia nie lekceważ zdarzenia tylko zaangażuj się na miarę swoich możliwości w pomoc ofiarom wypadku. W przypadku kiedy uczestnicy wypadku lub osoby postronne będące świadkami zdarzenia oddalą się z miejsca wypadku bez udzielenia niezbędnej pomocy, zgodnie z art. 162kk narażają się na odpowiedzialność karną z pozbawieniem wolności do lat trzech. Zdarzenie drogowe, w którym mamy do czynienia z osobami rannymi kwalifikowane jest jako wypadek i wymaga od uczestników bądź świadków zdarzenia podjęcia kilku kluczowych działań. Pierwszą czynnością po wypadku jest zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu zdarzenia(trójkąt ostrzegawczy, światła awaryjne) udzielenie pierwszej pomocy medycznej poszkodowanym a następnie wezwanie służb ratunkowych poprzez kontakt na numer 112. Czy do każdego wypadku / kolizji należy wzywać policję? Co do zasady jeżeli są osoby ranne lub mamy podejrzenie, że mogło dojść do przestępstwa zgłoszenie wypadku na policję jest niezbędne. Jeżeli mamy do czynienia z kolizją drogową (brak osób rannych) nie ma obowiązku wzywania na miejsce policji o ile sprawca przyznaje się do winy, okazuje dokumenty i wypełnia druk oświadczenia sprawcy. Warto po kolizji wykonać dokumentację zdjęciową z miejsca zdarzenia oraz skutków kolizji – w przypadku gdyby ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania lub znacząco je zaniżył służymy pomocą i zachęcamy do kontaktu z firmą Restio.

Ta strona korzysta z plików cookies do poprawnego działania