Wynajem pojazdu zastępczego po kolizji drogowej

Wynajem pojazdu zastępczego po kolizji…

 Do napisania tego artykułu zainspirowało nas życie… Wielokrotnie kontaktowali się z nami poszkodowani z zapytaniem o zasady wynajmu pojazdu zastępczego. Czy i na jak długo przysługuje nam pojazd zastępczy? Czy firma ubezpieczeniowa może wskazać  firmę wynajmującą pojazdy zastępcze ?

Takie pytania pojawiają się najczęściej po kolizji, postaramy się opisać podstawowe zasady, którymi posługują się ubezpieczyciele.
Jeżeli Twój pojazd jest unieruchomiony w wyniku kolizji, nie nadaje się do kontynuowania jazdy, to zasadniczo jest to moment, w którym możesz wynająć pojazd zastępczy. Pojazd zastępczy przysługuje on od momentu kolizji do dnia wykonania oględzin przez przedstawiciela ubezpieczyciela, następnie należy uwzględnić czas technologiczny naprawy z kosztorysu firmy ubezpieczeniowej, dni wolne od pracy oraz czas na zorganizowanie części przez warsztat naprawczy (1-3 dni). Jeżeli w wyniku oględzin stwierdzono szkodę całkowitą, to wtedy wynajem pojazdu zastępczego ograniczony jest okresem jaki upływa od momentu unieruchomienia pojazdu do dnia uzyskania informacji od ubezpieczyciela o orzeczeniu szkody całkowitej powiększonym o 3 dni robocze na tzw. zagospodarowanie/sprzedaż pozostałości pojazdu.
W jaki sposób obliczyć zasadny czas wynajmu pojazdu kiedy pojazd jest jezdny? W takim przypadku czas wynajmu ograniczony jest technologicznym czasem naprawy. Jeżeli pojazd będzie naprawiany w warsztacie ubezpieczyciel uwzględni dodatkowo okres oczekiwania na części i uzgodnienie kosztów naprawy.  Firma ubezpieczeniowa nie może narzucić firmy wynajmującej pojazd, natomiast może wykazywać, że sam mógł zorganizować go taniej, dlatego warto skonsultować kwestię wynajmu z ekspertami firmy Restio.
Nasi Klienci nie mają problemów z wynajmami pojazdów zastępczych, znamy zasady i chętnie wskażemy współpracujące z nami wypożyczalnie, które zapobiegną niespodziankom w relacjach z ubezpieczycielami.

Ta strona korzysta z plików cookies do poprawnego działania